Jaarrapportages
De REC produceert ieder jaar een luchtemissie jaarrapportage.
Hierin wordt een opsomming gegeven van wat er dat jaar is gebeurd in de REC. Over het algemeen is de tendens kalm. Geen reden voor paniek. Alles is onder controle en valt onder normale bedrijfsvoering. Schijn lijkt te bedriegen. In ieder geval. We hebben Chat GPT gevraagd een mening te geven over de inhoud van de jaarrapportages van 2011 tot 2024. (van 2025 is de jaarrapportage nog niet klaar) Indien jezelf eens wilt kijken naar de cijfers en documenten, hier is de link.
Hierin wordt een opsomming gegeven van wat er dat jaar is gebeurd in de REC. Over het algemeen is de tendens kalm. Geen reden voor paniek. Alles is onder controle en valt onder normale bedrijfsvoering. Schijn lijkt te bedriegen. In ieder geval. We hebben Chat GPT gevraagd een mening te geven over de inhoud van de jaarrapportages van 2011 tot 2024. (van 2025 is de jaarrapportage nog niet klaar) Indien jezelf eens wilt kijken naar de cijfers en documenten, hier is de link.
Bedrijfsvoering REC Harlingen: wat laten de emissierapportages van de afgelopen jaren zien?
De Reststoffen Energie Centrale (REC) in Harlingen publiceert jaarlijks rapportages over haar luchtemissies. Daarnaast worden periodieke metingen uitgevoerd door externe bureaus.
Op basis van deze officiële documenten hebben wij de bedrijfsvoering van de afgelopen jaren (2012–2024) geanalyseerd. Hieronder zetten wij de belangrijkste bevindingen overzichtelijk uiteen.
1. Formeel binnen jaargrenswaarden, maar veel kortdurende overschrijdingen
In vrijwel alle jaren lijkt het alsof de REC op jaarbasis voldoet aan de wettelijke emissiegrenswaarden voor dag- en jaargemiddelden.
Tegelijkertijd laten de rapportages zien dat er jaarlijks:
*tientallen tot soms honderden halfuuroverschrijdingen plaatsvinden,
*regelmatig tien-minuten overschrijdingen bij CO optreden,
*en meerdere storingssituaties per jaar worden gemeld.
Voorbeeld:
In 2013 werden 79 halfuuroverschrijdingen voor HCl gemeld en in totaal 60,5 overschrijdingsuren geregistreerd.
In 2018 werden 47 meldingen aan de provincie gedaan en waren er 38 overschrijdingsuren.
In latere jaren blijven CO- en HCl-overschrijdingen terugkeren.
Dit betekent dat de installatie gemiddeld binnen de norm blijft, maar in de dagelijkse praktijk regelmatig emissiepieken vertoont.
2. Structurele technische storingen
Uit de jaarrapportages blijkt dat storingen geen incidenteel verschijnsel zijn, maar jaarlijks terugkeren.
Veelvoorkomende oorzaken:
*Verstoppingen in de natriumbicarbonaat-dosering (rookgasreiniging)
*Ketellekkages
*Uitval van ID-fans (trekventilatoren)
*Storingen in het 10 kV stroomnet
*Defecten aan meetapparatuur
*Doekenfilterlekkages
In sommige jaren werden meer dan 280 storingshalfuren geregistreerd.
Bij ketellekkages of storingen stijgen meerdere componenten tegelijk (CO, SO₂, NOx, CxHy), wat duidt op procesinstabiliteit.
3. CO als indicator van instabiliteit
Koolmonoxide (CO) blijkt door de jaren heen een terugkerende indicator van procesverstoringen.
CO-pieken treden vooral op bij:
*opstarten van aardgasbranders,
*onderhoudsstops,
*roosterproblemen,
*ketellekkages,
*stroomstoringen.
In meerdere jaren zijn daggemiddelde CO-overschrijdingen gemeld. Daarnaast komen tien-minuten overschrijdingen vrijwel jaarlijks voor.
4. HCl-overschrijdingen bij normaal bedrijf
Opvallend is dat veel halfuuroverschrijdingen van zoutzuur (HCl) plaatsvinden tijdens “normaal bedrijf”.
De rookgasreiniging is sterk afhankelijk van een goede dosering van natriumbicarbonaat. Kleine verstoppingen of doseerproblemen leiden direct tot emissiepieken.
Dit patroon komt terug in meerdere jaren, waaronder 2012, 2013, 2018, 2019, 2020 en daarna.
5. Grote verschillen tussen geplande metingen en dagelijkse praktijk
Tijdens geplande periodieke metingen (zware metalen, dioxines, kwik) worden meestal ruime marges onder de grenswaarden gemeten.
Tegelijkertijd laten de jaarrapportages zien dat:
*storingen,
*emissiepieken,
*en overschrijdingen van halfuurgemiddelden
regelmatig voorkomen in de dagelijkse bedrijfsvoering.
Dit verschil tussen gecontroleerde meetmomenten en praktijkomstandigheden is opvallend.
6. Incidenten met verhoogde rookgasconcentraties
In meerdere jaren zijn incidenten gemeld waarbij tijdens storingen of technische problemen tijdelijk sterk verhoogde concentraties in de rookgassen zijn gemeten.
2015 – storing in oktober
In oktober 2015 deed zich een storing voor waarbij emissiecomponenten tijdelijk verhoogd waren. Uit de rapportage blijkt dat de verstoring samenhing met procesinstabiliteit tijdens de bedrijfsvoering. Ook hier traden verhoogde concentraties op in meerdere componenten tegelijk, wat wijst op een verstoring in het verbrandings- en reinigingsproces. Zie ook deze video waarin deze dioxinestoring aanleiding was voor SAN om een informatie avond te houden voor de inwoners van de gemeente Harlingen.
31 mei 2018 – overdrukincident
Bij een overdrukincident kwamen gedurende enkele minuten ongefilterde rookgassen uit de schoorsteen. In deze rookgassen werden zeer hoge concentraties NOx, SO₂ en HCl gemeten (veel hoger dan de daggemiddelde grenswaarden).
Hoewel modelberekeningen concludeerden dat op leefniveau geen wettelijke grenswaarden werden overschreden, laat het incident zien dat bij technische verstoringen tijdelijk zeer hoge concentraties in het rookgaskanaal kunnen optreden.
12 november 2018 – ketellekkage
Tijdens een ketellekkage werden gedurende meerdere uren verhoogde concentraties gemeten van onder andere NOx, SO₂, CO en koolwaterstoffen (CxHy).
Ook hier gold dat berekeningen op basis van verspreidingsmodellen geen formele overschrijding van luchtkwaliteitsnormen lieten zien, maar het incident toont opnieuw dat storingen direct invloed hebben op de emissies. Let wel, beste lezer, dat de verspreidingsberekeningen zijn gebaseerd op de cijfers die ten tijde van de vergunningverlening door Omrin zijn aangevoerd. Deze verspreidingsberekeningen zijn, zoals door de advocaat van de REC is bevestigd, altijd verkeerd geweest. Hierdoor kunnen alle verspreidingsberekeningen de prullenmand in, en kloppen alle gepubliceerde cijfers niet meer.
Wat deze incidenten gemeen hebben
*Verhoogde concentraties treden op tijdens technische verstoringen.
*Meerdere emissiecomponenten stijgen tegelijk.
*De oorzaak ligt vaak in procesinstabiliteit (lekkage, overdruk, doseerproblemen, netstoringen).
*Juridisch wordt getoetst aan jaargemiddelden en modelberekeningen, niet aan korte piekblootstelling.
Deze gebeurtenissen onderstrepen dat emissiepieken vooral samenhangen met storingen en dat technische stabiliteit cruciaal is voor een voorspelbare emissieprestatie.
7. Hoge en variabele rookgasdebieten
In meerdere jaren worden rookgasdebieten gemeten rond of boven 250.000 Nm³/uur. Er zijn geregistreerde uitschieters tot boven de 717.000 Nm³/uur tijdens OTNOC periodes.(OTNOC =Other Than Normal OperatingConditions = Andere Dan Normale Bedrijfsomstandigheden – zie uitleg hieronder) Het rookgasdebiet is bepalend voor de totale uitstoot (emissievracht). Hogere debieten betekenen dat bij gelijke concentraties meer stoffen worden uitgestoten.
8. Meetonzekerheden en uitvalsdagen
De rapportages vermelden:
meetonzekerheden tot 40% bij sommige componenten,
jaarlijkse uitvalsdagen van meetapparatuur,
vervangende waarden bij kalibraties.
Hoewel dit wettelijk is toegestaan, betekent het dat emissiebeoordeling deels plaatsvindt binnen ruime onzekerheidsmarges.
Wat betekent dit voor inwoners?
De officiële rapportages laten zien dat de REC:
*op jaarbasis doorgaans binnen wettelijke normen blijft,
*maar structureel te maken heeft met technische storingen,
*regelmatig emissiepieken kent,
*en sterk afhankelijk is van stabiele rookgasreiniging.
Storingen en overschrijdingen zijn geen uitzonderingen, maar keren vrijwel elk jaar terug.
Voor inwoners van Harlingen en omgeving betekent dit dat de installatie weliswaar formeel aan normen lijkt te voldoen, maar dat de bedrijfsvoering in de praktijk gepaard gaat met een terugkerend patroon van procesinstabiliteit.
Waarom delen wij dit?
Wij vinden dat inwoners recht hebben op:
*transparante informatie,
*inzicht in meerjarige patronen,
*en uitleg over wat officiële emissierapportages daadwerkelijk laten zien.
Alle genoemde bevindingen zijn gebaseerd op openbare jaarrapportages en meetrapporten van de REC en de bevoegde instanties.
De Reststoffen Energie Centrale (REC) in Harlingen publiceert jaarlijks rapportages over haar luchtemissies. Daarnaast worden periodieke metingen uitgevoerd door externe bureaus.
Op basis van deze officiële documenten hebben wij de bedrijfsvoering van de afgelopen jaren (2012–2024) geanalyseerd. Hieronder zetten wij de belangrijkste bevindingen overzichtelijk uiteen.
1. Formeel binnen jaargrenswaarden, maar veel kortdurende overschrijdingen
In vrijwel alle jaren lijkt het alsof de REC op jaarbasis voldoet aan de wettelijke emissiegrenswaarden voor dag- en jaargemiddelden.
Tegelijkertijd laten de rapportages zien dat er jaarlijks:
*tientallen tot soms honderden halfuuroverschrijdingen plaatsvinden,
*regelmatig tien-minuten overschrijdingen bij CO optreden,
*en meerdere storingssituaties per jaar worden gemeld.
Voorbeeld:
In 2013 werden 79 halfuuroverschrijdingen voor HCl gemeld en in totaal 60,5 overschrijdingsuren geregistreerd.
In 2018 werden 47 meldingen aan de provincie gedaan en waren er 38 overschrijdingsuren.
In latere jaren blijven CO- en HCl-overschrijdingen terugkeren.
Dit betekent dat de installatie gemiddeld binnen de norm blijft, maar in de dagelijkse praktijk regelmatig emissiepieken vertoont.
2. Structurele technische storingen
Uit de jaarrapportages blijkt dat storingen geen incidenteel verschijnsel zijn, maar jaarlijks terugkeren.
Veelvoorkomende oorzaken:
*Verstoppingen in de natriumbicarbonaat-dosering (rookgasreiniging)
*Ketellekkages
*Uitval van ID-fans (trekventilatoren)
*Storingen in het 10 kV stroomnet
*Defecten aan meetapparatuur
*Doekenfilterlekkages
In sommige jaren werden meer dan 280 storingshalfuren geregistreerd.
Bij ketellekkages of storingen stijgen meerdere componenten tegelijk (CO, SO₂, NOx, CxHy), wat duidt op procesinstabiliteit.
3. CO als indicator van instabiliteit
Koolmonoxide (CO) blijkt door de jaren heen een terugkerende indicator van procesverstoringen.
CO-pieken treden vooral op bij:
*opstarten van aardgasbranders,
*onderhoudsstops,
*roosterproblemen,
*ketellekkages,
*stroomstoringen.
In meerdere jaren zijn daggemiddelde CO-overschrijdingen gemeld. Daarnaast komen tien-minuten overschrijdingen vrijwel jaarlijks voor.
4. HCl-overschrijdingen bij normaal bedrijf
Opvallend is dat veel halfuuroverschrijdingen van zoutzuur (HCl) plaatsvinden tijdens “normaal bedrijf”.
De rookgasreiniging is sterk afhankelijk van een goede dosering van natriumbicarbonaat. Kleine verstoppingen of doseerproblemen leiden direct tot emissiepieken.
Dit patroon komt terug in meerdere jaren, waaronder 2012, 2013, 2018, 2019, 2020 en daarna.
5. Grote verschillen tussen geplande metingen en dagelijkse praktijk
Tijdens geplande periodieke metingen (zware metalen, dioxines, kwik) worden meestal ruime marges onder de grenswaarden gemeten.
Tegelijkertijd laten de jaarrapportages zien dat:
*storingen,
*emissiepieken,
*en overschrijdingen van halfuurgemiddelden
regelmatig voorkomen in de dagelijkse bedrijfsvoering.
Dit verschil tussen gecontroleerde meetmomenten en praktijkomstandigheden is opvallend.
6. Incidenten met verhoogde rookgasconcentraties
In meerdere jaren zijn incidenten gemeld waarbij tijdens storingen of technische problemen tijdelijk sterk verhoogde concentraties in de rookgassen zijn gemeten.
2015 – storing in oktober
In oktober 2015 deed zich een storing voor waarbij emissiecomponenten tijdelijk verhoogd waren. Uit de rapportage blijkt dat de verstoring samenhing met procesinstabiliteit tijdens de bedrijfsvoering. Ook hier traden verhoogde concentraties op in meerdere componenten tegelijk, wat wijst op een verstoring in het verbrandings- en reinigingsproces. Zie ook deze video waarin deze dioxinestoring aanleiding was voor SAN om een informatie avond te houden voor de inwoners van de gemeente Harlingen.
31 mei 2018 – overdrukincident
Bij een overdrukincident kwamen gedurende enkele minuten ongefilterde rookgassen uit de schoorsteen. In deze rookgassen werden zeer hoge concentraties NOx, SO₂ en HCl gemeten (veel hoger dan de daggemiddelde grenswaarden).
Hoewel modelberekeningen concludeerden dat op leefniveau geen wettelijke grenswaarden werden overschreden, laat het incident zien dat bij technische verstoringen tijdelijk zeer hoge concentraties in het rookgaskanaal kunnen optreden.
12 november 2018 – ketellekkage
Tijdens een ketellekkage werden gedurende meerdere uren verhoogde concentraties gemeten van onder andere NOx, SO₂, CO en koolwaterstoffen (CxHy).
Ook hier gold dat berekeningen op basis van verspreidingsmodellen geen formele overschrijding van luchtkwaliteitsnormen lieten zien, maar het incident toont opnieuw dat storingen direct invloed hebben op de emissies. Let wel, beste lezer, dat de verspreidingsberekeningen zijn gebaseerd op de cijfers die ten tijde van de vergunningverlening door Omrin zijn aangevoerd. Deze verspreidingsberekeningen zijn, zoals door de advocaat van de REC is bevestigd, altijd verkeerd geweest. Hierdoor kunnen alle verspreidingsberekeningen de prullenmand in, en kloppen alle gepubliceerde cijfers niet meer.
Wat deze incidenten gemeen hebben
*Verhoogde concentraties treden op tijdens technische verstoringen.
*Meerdere emissiecomponenten stijgen tegelijk.
*De oorzaak ligt vaak in procesinstabiliteit (lekkage, overdruk, doseerproblemen, netstoringen).
*Juridisch wordt getoetst aan jaargemiddelden en modelberekeningen, niet aan korte piekblootstelling.
Deze gebeurtenissen onderstrepen dat emissiepieken vooral samenhangen met storingen en dat technische stabiliteit cruciaal is voor een voorspelbare emissieprestatie.
7. Hoge en variabele rookgasdebieten
In meerdere jaren worden rookgasdebieten gemeten rond of boven 250.000 Nm³/uur. Er zijn geregistreerde uitschieters tot boven de 717.000 Nm³/uur tijdens OTNOC periodes.(OTNOC =Other Than Normal OperatingConditions = Andere Dan Normale Bedrijfsomstandigheden – zie uitleg hieronder) Het rookgasdebiet is bepalend voor de totale uitstoot (emissievracht). Hogere debieten betekenen dat bij gelijke concentraties meer stoffen worden uitgestoten.
8. Meetonzekerheden en uitvalsdagen
De rapportages vermelden:
meetonzekerheden tot 40% bij sommige componenten,
jaarlijkse uitvalsdagen van meetapparatuur,
vervangende waarden bij kalibraties.
Hoewel dit wettelijk is toegestaan, betekent het dat emissiebeoordeling deels plaatsvindt binnen ruime onzekerheidsmarges.
Wat betekent dit voor inwoners?
De officiële rapportages laten zien dat de REC:
*op jaarbasis doorgaans binnen wettelijke normen blijft,
*maar structureel te maken heeft met technische storingen,
*regelmatig emissiepieken kent,
*en sterk afhankelijk is van stabiele rookgasreiniging.
Storingen en overschrijdingen zijn geen uitzonderingen, maar keren vrijwel elk jaar terug.
Voor inwoners van Harlingen en omgeving betekent dit dat de installatie weliswaar formeel aan normen lijkt te voldoen, maar dat de bedrijfsvoering in de praktijk gepaard gaat met een terugkerend patroon van procesinstabiliteit.
Waarom delen wij dit?
Wij vinden dat inwoners recht hebben op:
*transparante informatie,
*inzicht in meerjarige patronen,
*en uitleg over wat officiële emissierapportages daadwerkelijk laten zien.
Alle genoemde bevindingen zijn gebaseerd op openbare jaarrapportages en meetrapporten van de REC en de bevoegde instanties.
Wat betekent OTNOC?
In emissierapportages kom je soms de term OTNOC tegen. Dat staat voor:
Other Than Normal Operating Conditions oftewel: andere dan normale bedrijfsomstandigheden.
Wat betekent dat?
OTNOC gaat over situaties waarin de installatie niet onder stabiel, normaal bedrijf draait, bijvoorbeeld bij:
*opstarten of afschakelen
*technische storingen
*ketellekkages
*uitval van rookgasreiniging
*stroomstoringen
*noodstops (trips)
Tijdens zulke momenten kunnen emissies tijdelijk hoger zijn dan normaal.
Waarom is dit belangrijk?
Volgens de milieuregels mag een installatie bij storingen:
maximaal 60 uur per jaar verhoogde emissies hebben,
en per storing maximaal 4 uur boven bepaalde grenswaarden zitten.
Dat betekent dat overschrijdingen tijdens OTNOC juridisch anders worden beoordeeld dan tijdens normaal bedrijf.
Voor omwonenden maakt het verschil tussen “normaal bedrijf” en “OTNOC” echter weinig uit: de uitstoot is op dat moment daadwerkelijk hoger.
Wat zien we bij de REC?
Uit de officiële rapportages blijkt dat OTNOC-situaties in meerdere jaren voorkomen, bijvoorbeeld bij:
*ketellekkages
*verstoppingen in de rookgasreiniging
*netstoringen
*onderhoud en trips
Daarbij stijgen vaak meerdere stoffen tegelijk (zoals CO, NOx en HCl).
Waarom delen wij dit?
Omdat het belangrijk is om niet alleen naar jaargemiddelden te kijken, maar ook naar wat er gebeurt tijdens storingen en afwijkende situaties.
Transparantie betekent inzicht in beide.
In emissierapportages kom je soms de term OTNOC tegen. Dat staat voor:
Other Than Normal Operating Conditions oftewel: andere dan normale bedrijfsomstandigheden.
Wat betekent dat?
OTNOC gaat over situaties waarin de installatie niet onder stabiel, normaal bedrijf draait, bijvoorbeeld bij:
*opstarten of afschakelen
*technische storingen
*ketellekkages
*uitval van rookgasreiniging
*stroomstoringen
*noodstops (trips)
Tijdens zulke momenten kunnen emissies tijdelijk hoger zijn dan normaal.
Waarom is dit belangrijk?
Volgens de milieuregels mag een installatie bij storingen:
maximaal 60 uur per jaar verhoogde emissies hebben,
en per storing maximaal 4 uur boven bepaalde grenswaarden zitten.
Dat betekent dat overschrijdingen tijdens OTNOC juridisch anders worden beoordeeld dan tijdens normaal bedrijf.
Voor omwonenden maakt het verschil tussen “normaal bedrijf” en “OTNOC” echter weinig uit: de uitstoot is op dat moment daadwerkelijk hoger.
Wat zien we bij de REC?
Uit de officiële rapportages blijkt dat OTNOC-situaties in meerdere jaren voorkomen, bijvoorbeeld bij:
*ketellekkages
*verstoppingen in de rookgasreiniging
*netstoringen
*onderhoud en trips
Daarbij stijgen vaak meerdere stoffen tegelijk (zoals CO, NOx en HCl).
Waarom delen wij dit?
Omdat het belangrijk is om niet alleen naar jaargemiddelden te kijken, maar ook naar wat er gebeurt tijdens storingen en afwijkende situaties.
Transparantie betekent inzicht in beide.

infographic
📊 REC HARLINGEN
2012 – 2024
Wat laten de officiële emissierapportages zien?
🕒 TIJDLIJN – TERUGKERENDE PATRONEN
2011
934,5 uur uit bedrijf (1.869 halfuren)
duizenden halfuuroverschrijdingen geregistreerd, waaronder 1.869 voor stof en 1.882 voor HCl
Het totaal aantal geregistreerde overschrijdingsuren (overlap) bedroeg 2.795,5 uur
In het rapport worden expliciet technische storingen genoemd, waaronder storingen aan de natriumbicarbonaat-installatie (rookgasreiniging)
2012
2 daggemiddelde overschrijdingen (stof, HCl/CO)
25 CO-piekmomenten (10-minuten norm)
282 storingshalfuren
Filterlekkage + netstoring
2013
79 halfuuroverschrijdingen HCl
60,5 overschrijdingsuren totaal
19,5 storingsuren
Emissieapparatuur volledig vervangen
2015
Storing in oktober met verhoogde emissies
Procesinstabiliteit tijdens bedrijfsvoering
2018
47 meldingen aan provincie
38 overschrijdingsuren
2 ernstige incidenten:
31 mei: overdruk met zeer hoge ruwe rookgasconcentraties
12 november: ketellekkage met meerdere verhoogde stoffen
2019 – 2020
Jaarlijks 22–31 meldingen
Structurele HCl halfuuroverschrijdingen
CO dagoverschrijdingen
NOx maandwaarden dicht tegen grens
2021 – 2024
CO blijft terugkerende indicator
HCl overschrijdingen bij “normaal bedrijf”
Ketellekkages keren terug
Hoge rookgasdebieten (>300.000 Nm³/uur)
Storingen blijven jaarlijks voorkomen
🔁 WAT KOMT ELK JAAR TERUG?
🔧 Technische storingen
Verstoppingen rookgasreiniging
Ketellekkages
ID-fan uitval
Netstoringen (10 kV)
Meetapparatuur-problemen
🌫 Emissiepieken
CO-pieken bij opstart/storingen
HCl-overschrijdingen bij normaal bedrijf
Meerdere stoffen tegelijk verhoogd bij lekkages
📈 Overschrijdingen
Jaarlijks halfuuroverschrijdingen
Regelmatig dagoverschrijdingen CO
Wettelijk toegestaan storingsregime (max. 60 uur/jaar)
⚖️ FORMELE SITUATIE
✔ Op jaarbasis meestal binnen wettelijke normen ✖ In de praktijk jaarlijks meerdere emissiepieken ✖ Hoge aantallen storingshalfuren ✖ Structurele procesinstabiliteit
❗ WAT BETEKENT DIT?
De officiële rapportages laten zien:
De installatie voldoet gemiddeld aan normen (beste lezer, houdt in het achterhoofd dat dit is gebaseerd op de situatie voordat de advocaat van de REC bevestigde dat de cijfers die ten grondslag liggen aan de vergunning, niet kloppen en te laag zijn voorgesteld)
Maar vertoont al sinds 2012 terugkerende technische instabiliteit
Emissiepieken hangen direct samen met storingen
Storingen zijn geen uitzondering, maar een jaarlijks terugkerend onderdeel van de bedrijfsvoering
📍 VOOR INWONERS
Transparantie betekent:
Niet alleen kijken naar jaargemiddelden
Maar ook naar storingen, pieken en incidenten
En naar patronen over meerdere jaren
De jaarrapportages zijn opgesteld door de REC, en ieder jaar naar de Provincie gestuurd voor handhavingsdoeleinden.
De cijfers komen niet geheel overeen met de cijfers die uit de ruwe emissiecijfers gehaald kunnen worden. We wachten op een officiele uitdraai van de ruwe emissiegegevens op basis waarvan deskundigen kunnen kijken wat de situatie is op bepaalde tijden met betrekking tot de verbrandingstemperatuur, missende cijfers tijdens storingen, enorme pieken in rookgasdebietcijfers en emissiecijfers. De Provincie Friesland heeft aangegeven deze cijfers niet te hebben. Zie video op startpagina, bij 1 minuut 30. De REC directeur zegt dat de REC niet onder de WOO valt (Wet open overheid) en weigert de originele uitdraaien van de meetinstallaties met geregistreerde emissies en temperaturen te overhandigen. We blijven druk uitoefenen en houden jullie op de hoogte. Want die cijfers zijn er wel. Maar we mogen ze niet zien. Om wat voor reden dan ook. Dit is geen transparante overheid.
📊 REC HARLINGEN
2012 – 2024
Wat laten de officiële emissierapportages zien?
🕒 TIJDLIJN – TERUGKERENDE PATRONEN
2011
934,5 uur uit bedrijf (1.869 halfuren)
duizenden halfuuroverschrijdingen geregistreerd, waaronder 1.869 voor stof en 1.882 voor HCl
Het totaal aantal geregistreerde overschrijdingsuren (overlap) bedroeg 2.795,5 uur
In het rapport worden expliciet technische storingen genoemd, waaronder storingen aan de natriumbicarbonaat-installatie (rookgasreiniging)
2012
2 daggemiddelde overschrijdingen (stof, HCl/CO)
25 CO-piekmomenten (10-minuten norm)
282 storingshalfuren
Filterlekkage + netstoring
2013
79 halfuuroverschrijdingen HCl
60,5 overschrijdingsuren totaal
19,5 storingsuren
Emissieapparatuur volledig vervangen
2015
Storing in oktober met verhoogde emissies
Procesinstabiliteit tijdens bedrijfsvoering
2018
47 meldingen aan provincie
38 overschrijdingsuren
2 ernstige incidenten:
31 mei: overdruk met zeer hoge ruwe rookgasconcentraties
12 november: ketellekkage met meerdere verhoogde stoffen
2019 – 2020
Jaarlijks 22–31 meldingen
Structurele HCl halfuuroverschrijdingen
CO dagoverschrijdingen
NOx maandwaarden dicht tegen grens
2021 – 2024
CO blijft terugkerende indicator
HCl overschrijdingen bij “normaal bedrijf”
Ketellekkages keren terug
Hoge rookgasdebieten (>300.000 Nm³/uur)
Storingen blijven jaarlijks voorkomen
🔁 WAT KOMT ELK JAAR TERUG?
🔧 Technische storingen
Verstoppingen rookgasreiniging
Ketellekkages
ID-fan uitval
Netstoringen (10 kV)
Meetapparatuur-problemen
🌫 Emissiepieken
CO-pieken bij opstart/storingen
HCl-overschrijdingen bij normaal bedrijf
Meerdere stoffen tegelijk verhoogd bij lekkages
📈 Overschrijdingen
Jaarlijks halfuuroverschrijdingen
Regelmatig dagoverschrijdingen CO
Wettelijk toegestaan storingsregime (max. 60 uur/jaar)
⚖️ FORMELE SITUATIE
✔ Op jaarbasis meestal binnen wettelijke normen ✖ In de praktijk jaarlijks meerdere emissiepieken ✖ Hoge aantallen storingshalfuren ✖ Structurele procesinstabiliteit
❗ WAT BETEKENT DIT?
De officiële rapportages laten zien:
De installatie voldoet gemiddeld aan normen (beste lezer, houdt in het achterhoofd dat dit is gebaseerd op de situatie voordat de advocaat van de REC bevestigde dat de cijfers die ten grondslag liggen aan de vergunning, niet kloppen en te laag zijn voorgesteld)
Maar vertoont al sinds 2012 terugkerende technische instabiliteit
Emissiepieken hangen direct samen met storingen
Storingen zijn geen uitzondering, maar een jaarlijks terugkerend onderdeel van de bedrijfsvoering
📍 VOOR INWONERS
Transparantie betekent:
Niet alleen kijken naar jaargemiddelden
Maar ook naar storingen, pieken en incidenten
En naar patronen over meerdere jaren
De jaarrapportages zijn opgesteld door de REC, en ieder jaar naar de Provincie gestuurd voor handhavingsdoeleinden.
De cijfers komen niet geheel overeen met de cijfers die uit de ruwe emissiecijfers gehaald kunnen worden. We wachten op een officiele uitdraai van de ruwe emissiegegevens op basis waarvan deskundigen kunnen kijken wat de situatie is op bepaalde tijden met betrekking tot de verbrandingstemperatuur, missende cijfers tijdens storingen, enorme pieken in rookgasdebietcijfers en emissiecijfers. De Provincie Friesland heeft aangegeven deze cijfers niet te hebben. Zie video op startpagina, bij 1 minuut 30. De REC directeur zegt dat de REC niet onder de WOO valt (Wet open overheid) en weigert de originele uitdraaien van de meetinstallaties met geregistreerde emissies en temperaturen te overhandigen. We blijven druk uitoefenen en houden jullie op de hoogte. Want die cijfers zijn er wel. Maar we mogen ze niet zien. Om wat voor reden dan ook. Dit is geen transparante overheid.
